///Kogu tõde päikeseprillidest

Kogu tõde päikeseprillidest

Päikeseprillide kasutamine on vajalik selleks, et kaitsta oma silmi ohtliku UV kiirguse eest ning parandada nägemist erinevates oludes.

Tihti on päikeseprillide tumedatele klaasidele lisatud erinevaid omadusi:

Fotokroomsus

tähendab lahtiseletatult seda, et siseruumides on prillidel justkui tavalised toonimata klaasid ees, kuid õue minnes muutuvad need UV- kiirguse mõjul tumedamaks ning inimene saab ühe paari prillidega hakkama nii toas, kui ka väljas.

Polarisatsioon

väga lühidalt seletatuna aitab meil selgemini ja kontrastsemalt näha, kuna polariseerivad prilliläätsed ei lase horisontaalsetel valguslainetel silma jõuda ning püüavad kinni häirivad peegeldused, nii märjalt asfaltteelt kui ka merepinnalt. Polariseeritud prilliklaase soovitatakse ka purjetajatele ja autojuhtidele ereda kevadise või suvise päikesepaiste korral.

Polaroid klaase toodetakse mitmes erinevas toonis:
Pruunid klaasid on tihti kandjaile ühed mugavamad, kuna muudavad toonid soojemaks ja pehmemaks.
Hall lääts on samuti väga populaarne, kuna ei muuda värvitaju, tihti soovitatakse kõnealuseid läätsesid autojuhtidele ja kalastajatele. Laskesportlastele pakutakse enamasti kollaseid klaase, kuna need muudavad tajutava pildi erksamaks ja kontrastsemaks. Nimelt eemaldab kollane prillilääts valgusest nähtava sinise spektriosa ja suurendab seetõttu kontrastitaju.

Oluline kasutada ka lastel

Kindlasti on vaja kaitsta ka laste silmi, kuna nende silmad on oluliselt läbipaistvamad ja õrnemad kui täiskasvanuil. Väikelaste prillid peavad ennekõike olema ohutud: prilliläätsed peaks olema valmistatud ainult plastikust, et võimaliku prilli mahakukkumise korral klaasikillud silmi ei ohustaks.

Otsene päikesekiirgus teeb liiga silmapõhjale, kus toimuvad fotokeemilised reaktsioonid ning teravalt nägemise punktis võivad nägemiseks vajalikud rakud lihtsalt kärbuda, ka on leitud seoseid liigse päikesekiirguse ja katarakti (kae) ning limaskestavohandi tekke vahel. Juba diagnoositud silmapõhja ning silma eesmiste osade haigusseisundite korral on kindlasti vajalik pidev päikeseprillide kandmine. Ka väga kerge tooniga prilliklaas teeb elu oluliselt mugavamaks.

Kust osta päikeseprille?

Päikeseprille müüakse praegu peaaegu kõikjal: optikapoodidest bensiinijaamade ja supermarketiteni välja.
Prillipoed kontrollivad väga korralikult, millistest kohtadest ja mis kvaliteediga kaup neile saabub; kaubanduskeskus aga ei suuda kindlasti kõikidesse tootegruppidesse samasuguse tähelepanuga suhtuda. Kõige ohtlikum olukord, mis võib juhtuda toidupoest ostetud prillidega on see, kui silmapõhja pääseb UV-kiirgus, mis sinna sattuda ei tohiks. Nimelt pole prilliläätsed toidupoodides kontrollitud ning päikeseprilli pähe võidakse maha müüa lihtsalt tükk tumedat plastikut, millel puudub igasugune UV-kiirguse vastane kaitse. Sellise prilli kandmisega teeb silmale kindlasti rohkem kahju kui sootuks ilma päikeseprillideta ja lihtsalt nokkmütsiga rannas jalutamine. Optikasalongide puhul seesugust ohtu pole, sealne kaup on kontrollitud ning kindlasti 100% UV-kaitsega.

Olenemata vanusest ja elustiilist on silmade tervis meile kõigile tähtis. Kui mõelda läbi, milleks päikeseprille kõige enam tarvis on, leiab kindlasti igaüks endale sobivad. Ka need ei pea muretsema, kellele on välja kirjutatud kaugele või lähedale vaatamise prillid: tänapäeval toodetakse päikeseprille täpselt etteantud retsepti järgi, et kõigi silmad oleks hoitud.

2017-07-24T15:06:47+00:00